Profil Fotostaru
Vzhledem k tomu, že jsem neprozřetelně dal na vědomí, že mám profil Fotostaru, byl jsem vzápětí donucen záplavou e-mailů narychlo zplodit tuhle provizorní www stránku. Takže nehledejte zde dokonalou grafiku a ignorujte překlepy!
Profil v medium verzi stáhnete zde (nezapomeňte rozzipovat)
Profil v maximální kvalitě stáhnete zde (nezapomeňte rozzipovat)
Použití
Uvědomte si, že primárně pracujete v barvovém prostoru RGB. Víme, že je to prostor, kde barvové odstíny vznikají součtem primárních barev Red, Green a Blue – tedy červená, zelená a modrá. To zná takřka každý, kdo páchá digitální fotografii. Ovšem málokdo je schopen odpovědět na tuto otázku: „no dobrá, RGB – ovšem jakou červenou, zelenou a modrou máte konkrétně na mysli?“. Od toho jsou ICC/ICM profily. Ty konkrétně popisují (přes nezávislý matematický barvový prostor XYZ, resp. Lab) o jaké primární barvy se jedná. V závislosti na kvalitě vašeho fotoaparátu máte k disposici většinou výstupní barvový prostor sRGB, ti zámožnější pak i AdobeRGB(1998)/resp. SMPTE240M. Pokud máte možnost využít tu druhou variantu (tedy to AdobeRGB(1998)/resp. SMPTE240M), dostáváte k disposici takřka velmi kvalitní barvový rozsah, který je neořezán a jste jej schopni využít i na kvalitních výstupních zařízeních (tiskárny a pod.) Ovšem první možnost – sRGB nabízí velkou univerzálnost (relativně – spíše řečeno pro naprosté laiky), byť vykoupenou redukcí/ořezem barev, jelikož svým prostorem jej nemohu označit jinak, než jako nebohou chudinku. Pak máme na výstupu – v tomto případku – digitální fotolab (zde Fotostar, Teplice) a jeho zobrazovací jednoku definovanou opět ICC/ICM profilem, který popisuje její schopnosti vykreslit barvy na daný fotopapír.
Co z toho plyne? Pokud zpracováváte své obrázky komplet v režimu sRGB (tedy výstup máte z fotoaparátu v tomto režimu a stejně i nastaven pracovní prostor ve Photoshopu) a pokud máte rozumně umravněn monitor (tedy provedenou kalibraci – minimálně přes AdobeGammaŠkodič Pozor! Zkontrolujte si minimálně, zda jen čirou náhodou nemáte v monitoru nastavenou chromatickou teplotu bílé na 9300 K. Máte? Takže uvědomte si, že nejsme na severním pólu a nastavte si honem něco mezi 5000 a 5500 K!), máte alespoň nějakou šanci, že to jakž takž vyjde. Možná. Někdy.
Pokud ovšem chcete mít kontrolu nad barvou, musíte si nainstalovat uvedený
ICC/ICM profil Fotostaru. Nainstalujete jej tak, že poklepnutím na soubor (již
ve vašem počítači) pravým myšítkem zvolíte hned první možnost „nainstalovat“
a je to. Pak ve Photoshopu dáte u dané fotografie příkaz: Obraz/Režim/Převést
do profilu – a zde dáte jako cílový profil fotolabu. Metodu dejte Perceptuální,
pokud to není černobílá fotka, pak nezapínejte volbu „Kompenzace černého
bodu“. Zbytek nechte povypínaný. Při zadávání Fotostaru nezapomeňte v
objednávce důrazně upozornit, aby neaplikovali žádné konverze, že jste již
sami aplikovali ICC/ICM profil jejich stroje. Nezapomeňte, že profil Fotostaru
sám o sobě nevyřeší veškeré vaše problémy s barvou. Věnujte velkou
pozornost správnému nastavení monitoru a jeho případné kalibraci.
Profil Fotostaru je samozřejmě funkční jen a pouze v Teplicích, protože
konkrétně popisuje jejich stroj. Pro jiné fotolaby může logicky dávat
velmi překvapivé výsledky (bohužel nevedoucí ke spokojenosti zadavatele).
Veškeré dotazy na mou osobu můžete směrovat na „mé“ diskusní fórum: http://forum.grafika.cz/list.php?f=112 tam oxiduji relativně často. Ve svých dotazech to se stručností nepřehánějte a snažte se svůj problém co nejpodrobněji popsat. No a hlavně – nebojte se nebýt anonymní a slušně se představte, mnohem raději komunikuji s konkrétní osobou, než s anonymní přezdívkou…
Přeji vám, ať máte barvu jak má být – tedy pokud možno :-).
S pozdravem
Viktor Navrátil, Brno
Jste návštěvník: